Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko po śmierci, albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania,
albo czyń rzeczy warte opisania.

 - Benjamin Franklin

Weźcie, kur... myślcie (spam na Facebooku)

Od kilku dni mam oś czasu zawaloną spamerskimi postami w takiej ilości, że zaczynam wątpić w ludzką inteligencję. Serio. Ile, kur... razy można się nabrać na to samo? Schemat jest dokładnie taki sam: coś co wygląda na mema, pokazany tylko kawałek (aby zaciekawić i użytkownik kliknął), najczęściej jeszcze z informacja że ktoś tam (nieznany) wrzucił to info do jakiejś grupy. A to wszystko z linkami z totalnie nieznanych domen (albo z rejestru darmówek .co.pl. albo udające wiarygodne domeny (np. literówka - zamiast przykładowo tvpinfo.pl jest tvpnifo.pl) . Klikasz - przegrywasz. Udostępniasz to mimowolnie dalej, i koło się nakręca. A uwierz mi, nie chcesz tego udostępniać, bo osoba regularnie podająca dalej spam wśród znajomych na Fejsie to trochę jak ten gośc, który przychodzi na domówkę w śmierdzących skarpetkach. Niby głupio wyprosić, ale ile kur.. można.

 

Jak działa Facebookowy spam?

W skrócie: wchodzisz na spreparowaną stronę, która chce od Ciebie żebyś coś na coś kliknął/kliknęła żeby zobaczyć obrazek. Ty myślisz że zamykasz reklamę, a w rzeczywistości łapiesz się na tzw "click-baiting" i nieświadomie udostępniasz posta dalej. A raczej udostępniałeś, bo teraz wiesz jak to działa i jeśli się dasz złapać, to tylko przez własną głupotę, bo niewiedzą się już nie zasłonisz. Drugą opcją są "appki" (typu ile czasu spędziłeś na fejsie) i spam po grupach ("jestem adminem i mam do rozdania iPhone/Samsungi tylko kliknij w link")

Ok, jak to wygląda? Weźmy najpierw spam ze stron - "na mema"

Na Facebooku:

Spam Facebookowy
Spam Facebookowy - wariant 1

Co tu zwraca uwagę? Pomijając "wymuszanie" kliknięcia przez intrygujący tytuł i zamazany obrazek (w końcu ciekawość to 1 krok do piekła), naszą uwagę powinna zwrócić przede wszystkim domena nie pasująca do opisu - opis obrazka sugeruje serwis Besty.pl podczas gdy domena wyświetlana poniżej to KOBIECA-NATURA.CO.PL

Drugi wariant spamu to "udawane udostępnienie w grupach. Wygląda to mniej więcej tak:

Facebook Spam - wariant 2
Facebook Spam - wariant 2

Wygląda to, jakby ktoś z naszych znajomych udostępnił jakąś treść z grupy od zupełnie obcej osoby. Tutaj nazwa grupy jest głupia, ale czasem zdarzają się takie udostępnienia z "grupami" o nazwach "Wiadomości" "Newsy" i innych, wyglądających poważniej. Niezależnie od wszystkiego - zawsze jest to spam. Psychologicznie zasada działania taka sama - pokazany kawałek obrazka, który zachęca do kliknięcia, po otwarciu okienko i zamykając je udostępniamy dalej

Uzupełnienie: spam wyglądający jak szokująca wiadomość:

Podobne są również z dziewczynami które grały w słoneczko, "nie uwierzycie co zrobiła" oraz wieloma innymi. Jeśli wiadomość / źródło wydaje się nieprawdopodobne - najlepiej nie klikajcie.

Na stronie docelowej

Po kliknięciu na taki post wyświetla nam się strona z banerem reklamowym do zamknięcia przyciemniającym widok treści witryny. To moment w którym - jeśli wyjdziemy ze strony - nie udostępnimy żadnych treści. Jeśli jednak sobie "poklikamy" to udostępnimy posta na swojej osi czasu i będziemy mogli go już usunąć poprzez nasz dziennik aktywności (jak do niego wejść - tutaj)

spam

Oczywiście "reklamy" przykrywające widok pojawiają się różne,

Cechą wspólną za to jest to, że jest podpięty pod tą zasłaniającą widok ramkę jest skrypt udostępniający wpis na Facebooku - taki jak np. tutaj:

 

Druga opcja, bardziej upierdliwa: SPAM na appkę

Tutaj wystarczy kliknąć w aplikację, dać jej uprawienia, a ona sama będzie postowała w naszym imieniu na naszej osi czasu, lub też w grupach (zależnie od aplikacji). Taka appka często udaje normalnego posta (podpis aplikacji: Edytowany). Jak wyglądają takie posty?

To pierwsza opcja - ta potencjalnie mniej szkodliwa. Wyciąga tylko nasze dane i po pozwoleniu aplikacji - będzie postowała w naszym imieniu. Trochę gorzej, że aplikacja publikuje też takie rzeczy:

To ta sama apka. Oczywiście SMS na 60268 nie doładuje Ci telefonu, a zapisze Cię na subskrypcje która nie dość, że Ci kasy nie przyniesie to jeszcze będzie od Ciebie ją wyciągać.

Ok, ale co mi to szkodzi?

Pomijając wyciąganie kasy w powyższym wypadku - po pierwsze: śmiecisz. Sobie i znajomym na ich osiach czasu. Oś czasu ma ograniczoną ilość danych do wyświetlenia, więc jeśli będziesz męczyć swoich znajomych spamem - będą go ukrywali, co wpłynie na gorszą siłę przebicia Twoich postów (na Facebooku działa algorytm - EDGE Rank - decydujący o tym co będzie wyświetlane u innych a co nie) i w efekcie Twoje wpisy będą rzadziej wyświetlane = mniej interakcji ze znajomymi = będziesz mieć mniej lajków. #SMUTEG!

Po co ktoś to robi?

Po co ten cały spam? Dla kasy. Reklamy na stronkach, przypadkowe kliknięcia - grosz do grosza a się uzbiera. Do tego zarabianie na aplikacjach - zarówno przez naciąganie na subskrypcje, jak i poprzez pozyskiwanie Twoich danych osobowych przez appke, które później są wykorzystywane do np. wysyłania mailingów lub targetowania reklam na Facebooku. Oprócz tego, niektóre warianty stron "informacyjnych" wymagają rejestracji do obejrzenia jakiegoś wideo - rejestracji przy której trzeba wysłać SMS dla potwierdzenia. Oczywiście SMS aktywuje subskrypcję i tracimy kasę a scammer zarabia.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.