Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko po śmierci, albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania,
albo czyń rzeczy warte opisania.

 - Benjamin Franklin

Jaki rower górski do 2500 złotych?

Poradniki z serii "jaki rower kupić do..." cieszą się dużym powodzeniem, więc dokładam kolejną półkę cenową. Tym razem zajmę się ofertą rowerów górskich w cenie do 2500 zł brutto z których dostępnością w tym roku nie powinno być problemów. Wraz ze wzrostem ceny rosną również oczekiwania, więc postaram się również przybliżyć to, na co możemy liczyć w tej grupie cenowej.

Jakie cechy posiada dobry rower górski za 2500 zł?

Rama - aluminiowa. Najczęściej będzie to dokładnie ta sama rama co w innych rowerach z półki 2000-4000 zł tego samego producenta. Przykładem może być tutaj np Kross, który w Levelach B2 do B6 daje dokładnie tą samą ramę w różnych malowaniach czy Merida wsadzająca tą samą ramę w modelu Big Seven 100 jak i Big Seven 500 mimo dużej różnicy w cenie. Producentom po prostu nie opłaca się produkować osobnego wariantu ramy dla każdego wariantu wyposażeniowego rowera.

Amortyzator - w dalszym ciągu będą dominowały produkty firmy Suntour - modele XCM, XCR, XCR 32 (z masywniejszymi goleniami i lepszym uszczelnieniem), ale spotkamy również produkty firmy Rock Shox - głównie model XC 32 (następca Darta 3). Amortyzatory z goleniami o średnicy 32 mm cechują się lepszą trwałością i sztywnością aniżeli tańsze odpowiedniki, i jeśli tylko ważymy więcej niż te 75-80 kg warto się rozglądać za modelami właśnie z taką amortyzacją.

Napęd - sporadycznie spotkamy korby na kwadrat, dominować będą rozwiązania na Octalink i - czasem - trafi się korba ze sztywną osią. Oczywiście ostatnia opcja jest najlepsza, ale też najrzadziej spotykana (niestety). Napęd będzie 9 lub 10 rzędowy, przerzutki klasy Alivio i Deore to takie rozsądne minimum w tej kategorii cenowej.

Hamulce - dominują hamulce tarczowe, w dużej części - hydrauliczne. Powinniśmy unikać modeli z mechanicznymi hamulcami tarczowymi, chyba że sprzedawca pozwoli nam wymienić te zamontowane fabrycznie na lepszy model.

Koła - w tej kategorii cenowej mamy pełen wybór: koła 26, 27,5 i 29 cali. Ostatnie najlepiej sprawdzą się u osób wysokich (180 cm+), oraz ceniących szybkość podczas zjazdów (rower na większym kole jest stabilniejszy kosztem zwrotności). Koła 27,5 cala są najbardziej uniwersalne, jednak jeśli nasz wzrost mieści się w przedziale do 175 cm możemy spokojnie brać pod uwagę również rowery na kołach 26" jeśli trafią nam się w dobrej cenie.

Dobre rowery górskie do 2500 zł

Wszystkie linki otwierają się w nowym oknie i prowadzą do porównywarki cenowej Ceneo - linki do Allegro "znikną" zbyt szybko, a przede wszystkim może się zdarzyć że ktoś wystawi rower taniej po tym jak opublikuję ten tekst, a na Ceneo automatycznie traficie na najtańszą ofertę. Poza tym - i tak większość sklepów handlujących na allegro wystawia się również przez Ceneo oferując niejednokrotnie lepsze ceny w tej formie sprzedaży.

Kross Level B4 oraz R4 rocznik 2014 - od 2175 zł

kross level b4 i r4

Dwa "bliźniaki" Krossa różniące się wielkością kół - R4 jeździ na 650b, podczas gdy B4 - na kołach 29 cali. Zbliżone wyposażenie - hamulce tarczowe Avid DB1, amortyzator Suntour XCR32 z blokadą oraz napęd oparty o miks grup Acera/Alivio (manetki i przednia przerzutka - zależnie jak się trafi) oraz Deore (tylna przerzutka). Rower "równo" poskładany, bardzo estetyczny. Dość szeroka kierownica (680 mm) świetnie sprawdzi się w górach i miejscach gdzie potrzeba pewniejszej kontroli nad rowerem. Obecnie dostępne w cenach od 2175 zł (R4), przeceniane z prawie 3000 złotych.

linki: Kross B4 2014 - Kross R4 2014

Kellys Madman 30 rocznik 2014 - od 2249 zł

kellys madman

Rower Kellysa jest podobnie złożony do wspomnianego wczesniej Krossa. Złożony na kołach 27,5 cala (650b) różnie się głównie gorszym amortyzatorem (XCM z blokadą). Jest to gorsza osprzętowo, ale w dalszym ciągu akceptowalna alternatywa do sprzętu Krossa, jednak osoby cięższe (80+ kg) powinny raczej szukać rowerów z amortyzatorem XCR który lepiej się sprawdza przy większej wadze rowerzysty.

Link: Kellys Madman 30 

Giant Talon 2015 27,5 cala - od 2298 zł

Rower Gianta nie jest ani najlepiej wyposażony (napęd 9-rzędowy, hamulce hydrauliczne Tektro) ani też najpiękniejszy, dlaczego więc znalazł się w tym zestawieniu? Dlatego że to najtańszy, naprawdę sensowny Giant. Sensowny - bo z amortyzatorem który się nie rozsypie w oka mgnieniu (Suntour XCM) i dobrej jakości elementom dodatkowym (siodełko, kierownica). Ponadto, kolekcje konkurencyjnych producentów (Kellys, Merida, Trek) na rok 2015 w tej półce cenowej wyglądają jeszcze gorzej.
Jako jeden z niewielu rowerów dostępny jest w opcji "kup teraz" na Ceneo co pozwala zbierać całkiem wartościowe punkty w ichniejszym programie lojalnościowym.

Link: Giant Talon 27,5

UWAGA! Dostępny również w wersji Limited, z lepszym osprzętem (Suntour XCR, hamulce hydrauliczne Shimano) w cenie 2499 zł - Giant Talon 27,5 LTD

Inne opcje?

Przeglądając rowery z półki cenowej 2000-2500 zł bylem bardzo zawiedziony ich wyborem. Tak naprawdę pomijając trzy wymienione powyżej trudno mi wskazać inne rowery, które tak naprawdę są godne polecenia w tej półce cenowej. Jeśli miałbym rozszerzyć listę, to dołączyłbym do niej jedynie Meridę Big7 300, Wheelera Protrona 300 (niezły osprzęt pomijając XCM z przodu) i... chyba tyle.  Prawdopodobnie możnaby lepszy rower złożyć kupując sprzęt z listy "jaki rower górski do 2000 zł" i wymieniając najsłabsze komponenty. Warto też zajrzeć na allegro przeglądając ofertę Lazaro, Northteca oraz innych mniej znanych marek - czasem można dostać całkiem sporo roweru w niezłej cenie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.