Logo
Wydrukuj tę stronę

Jaki rower górski do 2000 zł

Jaki rower górski do 2000 zł

Oczekiwania wobec roweru górskiego za 2000 zł są (słusznie) nieco wyższe aniżeli w przypadku rowera kosztującego do 1500 zł. Kupując ten rower spodziewamy się trwałości i niezawodności, oraz możliwości poruszania się w trudnym / górskim terenie. Czy słusznie? Postaram się odpowiedzieć w tym poradniku i przedstawić kilka sensownych rowerów dostępnych w cenie nieprzekraczającej  2000 złotych.

Czego możemy się spodziewać od roweru za niecałe 2000 złotych

Rama: aluminiowa, najczęściej wyprodukowana na Tajwanie (co akurat jest plusem). Czasem w cenie ok. 2000 złotych dostepne są rowery złożone na wysokiej jakości ramach aluminiowych, wykorzystywanych w rowerach z osprzętem wyższej klasy (kosztujących np. 4-5 tysięcy złotych). W rowerze z tej półki dobrym wynikiem będzie waga ramy poniżej 1,9 kg.

Amortyzator: w dalszej ciągu spotkamy tu najczęsciej konstrukcje firmy Suntour, jako względnie dobre w stosunku do swojej ceny (modele XCM, sporadycznie XCR), często z blokadą. Sporadycznie trafimy na rowery złożone w oparciu o amortyzatory RST, Rock Shox.

Koła: w tej klasie cenowej mamy pełen wybór rozmiarów kół: zarówno "tradycyjne" 26 cali, jak i bardziej "nowoczesne" - 27,5 oraz 29 cali. Ze względu na obowiązujące trendy i możliwe problemy z późniejszą odsprzedażą roweru opartego o koła 26" warto zainwestować w któryś z większych rozmiarów kół - ale nie jest to koniecznością, w szczególności w przypadku osób niższych.

Hamulce: najczęściej tarczowe. W tej cenie spotkamy zarówno tarczówki mechaniczne jak i proste hamulce hydrauliczne. Wybór jest prosty - zawsze bierzmy hydrauliczne.

Napęd: W tej półce cenowej nie spotkamy już (na szczęście!) rowerów o 21 przełożeniach (3x7). Dominują rozwiązania o konfiguracji 3x8 lub 3x9. Ta ostatnia opcja jest szczególnie godna polecenia - 27 przełożeń daje naprawdę dobre możliwości dopasowania żądanego obciążenia, a mimo wprowadzenia 10-cio rzędowych napędów w dalszym ciągu jest dostępna bardzo duża ilość wysokiej jakości osprzętu na systemy 9-cio rzędowe. Przerzutki oferowane w rowerach tej półki to najczęściej będzie mix produktów pochodzących z różnych grup Shimano (Acera, Alivio, Deore) lub -sporadycznie - SRAM. Najsłabszym punktem napędu będzie często korba - w dalszym ciągu spotkamy tu konstrukcje oparte o suport z gwintem "na kwadrat" lub Octalink. To pierwsze rozwiązanie, choć najprostsze, zapewnia słabą sztywność i niską trwałość mechanizmu (szczególnie u cięższych / silniejszych osób). W przypadku mocowania korby na Octalink potrzebę zmiany na "coś lepszego" będą odczuwały głównie osoby nastawione bardzo sportowo do jazdy na rowerze oraz ciężsi / silniejsi rowerzyści.

Waga roweru: nie możemy spodziewać się cudów. Jeśli uda nam się kupić rower ważący w okolicach 14 kg powinniśmy być naprawdę z tego wyniku zadowoleni:)

"Dobre" rowery MTB do 2000 złotych

Wybrane przeze mnie modele dostępne obecnie (marzec 2015 roku) w cenie poniżej 2000 złotych. Kolejność przypadkowa:)
Linki otwierają się w nowym oknie.

Kellys Spider 40 - mod. 2014 - link

kellys spider 2014

Model słowackiej firmy wyposażony jest w "stary" rozmiar kół - 26" oraz ramę która w niezmienionym kształcie oferowana jest od kilku lat. Co więc spowodowało że się tu znalazł? Trzy sprawy: amortyzator - Suntour XCR z blokadą; hamulce - hydrauliczne Avid DB1 oraz niezłej jakości napęd (mix klas Acera / Alivio i Deore). Sama rama, choć leciwa, jest całkiem dobrą, sprawdzoną konstrukcją.
Największy minus? Jeden rozmiar kół do wyboru.

Kross Level A5 - mod. 2013 - link

Rower Krossa, podobnie jak Kellys jeździ na kołach 26" jest jednak godny uwagi. W przypadku tego roweru ponownie trafiamy na amortyzator Suntour XCR z blokadą, napęd będący mixem różnych grup Shimano - manetek Alivio, przerzutki tylnej Deore oraz przedniej Acery. Uzupełnieniem napędu jest dość sztywna korba Alivio na mocowaniu Octalink. Za hamowanie odpowiadają niezłe hamulce tarczowe hydrauliczne Avid Elixir 1, naszym "bonusem" jest... niska waga. 13,33 kg to bardzo dobry wynik jak na tę klasę cenową.
Wady? Pomijając brak mozliwości wyboru rozmiaru kół - żadnych.

Merida Big Nine 40D - model 2014 - link

Merida to bardzo ciekawa opcja. W cenie 1899 zł (stan na 10 marca 2015) dostajemy rower na "dużych" kołach - 29 cali, z napędem 27 biegowym (co prawda opartym o niższe grupy Shimano, ale jednak) i niezłym amortyzatorem (Suntour XCM). Moje wątpliwości budzą głównie hamulce - co prawda są to tarczówki hydrauliczne, jednak produkty firmy PROMAX nigdy nie cieszyły się zbyt dobrą renomą. Warto zwrócić uwagę także na wagę roweru - w tym przypadku dość znaczną (15 kg), na którą wpływ mają głównie zastosowane "duże koła".

UWAGA! W podobnej cenie znajdziemy również wersję Big Seven 40-D Meridy. To niemalże ten sam rower, zbudowany jednak o koła 27,5 cala. Jest dzięki temu nieco lżejszy - LINK

Kross Level R3 model 2014 - link 

Kilka razy tego Krossa dodawałem i usuwałem z listy. Model oparty o koła 650b polskiego producenta z jednej strony zachęca świeżym designem, przyzwoitym w gruncie rzeczy osprzętem (amortyzator Suntour XCM z blokadą, hydrauliczne hamulce Avid), ale poczyniono tu kilka oszczędności, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Pierwszą sprawą jest korba - mocowany "na kwadrat" podstawowy model Shimano. Nie jest to jednak jedyna oszczędność w napędzie - mamy tu do czynienia z napędem 3x8 - czyli dość starym standardem. Na otarcie łez pozostaje cena roweru - nieprzekraczająca w chwili pisania artykułu 1750 zł.
O ile zmiana całego napędu wiąże się z nazbyt dużym wydatkiem, o tyle warto się zastanowić przynajmniej nad samą wymianą korby na model z mocowaniem octalink.

Lista będzie aktualizowana!

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.