Logo
Wydrukuj tę stronę

Uzależnienie od... wiedzy? Wyróżniony

Wikiuzależnienie?Wielu ludzi jest od czegoś uzależnionych. Dla jednych jest to alkohol, dla innych - papierosy, dla jeszcze innych - narkotyki, prostytutki, gry on-line czy cokolwiek innego. Ja jestem uzależniony od Coca-Coli i wiedzy. Mogłoby się wydawać, że o ile to pierwsze uzależnienie jest obiektywnie rzecz biorąc niezdrowe, o tyle drugie jest nieszkodliwe, jednak w moim przypadku już chyba tak nie jest.
Dzięki wyszukiwarce google i Wikipedii zdobywanie wiedzy stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek, czego najlepszy dowód mam w historii przeglądarki. Ponad 400 przeczytanych artykułów na polskiej i 150 na angielskiej Wikipedii w ciągu ostatniego miesiąca, do tego kilka - zapewne celem uzupełnienia wiedzy - z niemieckiech i francuskich odpowiedników tej darmowej skarbnicy wiedzy. I wszystko by było najzupełniej w porządku, gdybym tą wiedzę potrzebował.
Problem jest w tym, że większość z tej wiedzy jest obiektywnie rzecz biorąc bezużyteczna. Bo kogo z Was interesuje biografia Abdullaha Abdullaha (afgańskiego polityka który wycofał się z ostatnich wyborów prezydenckich), budowa Aksolotla (płaza wyglądającego jak larwa) czy też to, że w zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Morcinek wartość stopnia termicznego wynosiła od 28 do 33 metrów, co oznacza mniej więcej tyle, że zagłębiając się o podaną głębokość w ziemię, rośnie temperatura o 1 stopień Celciusza, a w KWK Morcinek przez to było nieznośnie ciepło pod ziemią.

Oprócz tego: zapoznałem się z historią górnictwa na terenie Górnego Śląska, dowiedzialem sie o istnieniu superwulkanów czy też nauczyłem się rozróżniać gatunki biedronek, dowiadując się przy okazji że ilość kropek na skrzydełkach wcale nie oznacza, że biedronka ma tyle lat. Szczerze mówiąc ta ostatnia informacja całkowicie zmieniła mój sposób postrzegania świata, i zrujnowała moje wspomnienia z dzieciństwa związane z biedronkami. Bo czy człowiek teraz by się już tak cieszył ze znalezienia dwukropkowej biedronki, wiedząc że to nie znaczy że ona jest młodziutka, tylko że należy do gatunku "Adalia bipunctata".
Oczywiście, zapoznając się z biologią biedronki dwukropki nie mogłem poprzestać na jednym owadzie. Przeczytałem też o innych biedronkach, chrząszczach, a nawet o chrabąszczu kasztanowym.
Jako że w telewizji było sporo ostatnio o katastrofie pod Smoleńskiem, musiałem też przeczytać wszystko o Tu-154, Tupolewach, Jakach 40, ILS, Boeingach 727,737,747,777,787, kilku rodzajach Airbusów oraz zapoznać się z biografiami kilkudziesięciu ofiar katastrofy. W międzyczasie, już nie na wikipedii, przeczytałem również o traktowaniu bolszewickich jeńców w czasie wojny polsko-bolszewickiej, i o fakcie że ok. 25% z nich zmarło z powodu złych warunków bytowych.

Przykłady mógłnym mnożyć w nieskończoność, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że nierzadko informacje z polskiej Wiki mi nie wystarczają. Wtedy googluje po zachodnich stronach, czytam zachodnie wikipedie czy też strony chociażby amerykańskich uniwersytetów, które chętniej od polskich uczelni dzielą się wiedzą.
Podsumowując... szkoda że nie można iść do najbliższego ośrodka zdrowia, i tak jak jest to robione w przypadku papierosów, nie można przejść szybkiej kuracji antywikipediowej.
A teraz powstrzymam się przed googlaniem informacji o tym, jak taka kuracja antynikotynowa działa...
Shit. Nie udało się.
 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.