Logo
Wydrukuj tę stronę

Motopułapki Wyróżniony

Motopułapki

W ostatnim okresie poświęciłem sporo czasu na wyszukanie samochodu odpowiedniego dla nowej działalności, którą zamirzam otworzyć w okresie letnim. Przeglądając oferty samochodów wyprodukowanych po 2000 roku, a w zasadzie najczęściej w latach 2003-2005 można odnieść wrażenie że większość z nich to swego rodzaju pułapka, szczególnie na ludzi oszczędnych, chcących kupic samochód z silnikiem diesla, który jest niejako synonimem oszczędności i trwałości.
Guzik prawda. Obecnie inżynierowie w pogoni za coraz większymi mocami diesli, coraz niższym spalaniem i emisją gazów zatracili całkowicie umiar, i zapomnieli o głównym powodzie, dla którego ludzie kupujący samochód godzą się na bardziej śmierdzące spaliny i głośniejszą pracę silnika - o kosztach utrzymania.
Przykładów jest multum. Możemy zacząć od często spotykanych na naszych drogach Fordów - Focusa, Mondeo czy nawet Fiesty. We wszystkich współczesnych dieslach tego producenta miejsce standardowego koła zamachowego zajmuje koło dwumasowe, które w teorii powinno zmniejszyć spalanie i wydłużyć czas życia skrzyni biegów. W rzeczywistości jest to dodatkowy, znaczny koszt serwisowy, ponieważ koła dwumasowe nie są wystarczająco trwałe. Przeglądając fora internetowe spotkałem się z wieloma przypadkami gdy właściciele relatywnie nowych samochodów byli zmuszani do zmiany koła dwumasowego przy przebiegach rzędu 30-50 tyś km, a standardem jest wymiana tego elementu przy zmianie sprzęgła, co w efekcie podbija koszt wymiany o... ponad 1500 zł!

Kolejnym problematycznym elementem spotykanym w Fordach TDCi jest system Common Rail, w wersji produkowanej przez firmę Delphi, zbyt czuły na jakość naszego paliwa. Użytkownicy w Polsce często miewają z nim problemy po zatankowaniu gorszego paliwa, a koszt naprawy usterki może wynieść do 4000 zł przy zakupie nowych wtrysków, lub około 1000 zł przy regenracji starych.
W samochodach Peugeota z silnikami HDi, oprócz koła dwumasowego które również w tych silnikach występuje, jednak jest trochę trwalsze niż Fordowskie, mamy często sprawiający problemy użytkownikom FAP - czyli dodatkowy filtr cząsteczek sadzy, w którym są one dopalane. Trwałość takiego filtra rzadko przekracza 150 tysięcy km, koszt regeneracji w autoryzowanym serwisie to blisko 5000 złotych, a w zakładach prywatnych najczęściej FAP się usuwa, przewierca bądź w inny sposób unieszkodliwia.
Mazda, w swoim modelu 6 zaprezentowała nowy silnik City Diesel. Sam silnik jest bardzo udaną konstrukcją, jednakże koszty serwisu mogą przyprawić o zawrót głowy. Kompletny rozrząd na allegro to wydatek rzędu 1000 zł bez przesyłki, a do tego należy doliczyć robociznę...

Opel w swoich silnikach CDTI postawił na łańcuch rozrządu, jednak mimo iż w teorii powinno to być rozwiązanie zapewniające właścicielowi spokojny sen przez długie lata, tak nie jest. Fora są pełne przypadków gdy w różnych silnikach łańcuch się zrywał bądź zaczynał hałasować przy relatywnie niskich (80-150 tyś km) przebiegach. Dla porównania - Mercedes zalecał w swoich silnikach diesla montowanych w modelach w123 kontrolę stanu łańcucha przy przebiegach rzędu 500 tyś km.
Z "niemieckiej jakości" silników diesla BMW mechanicy już od lat kpią. Po bardzo nieudanym 2.5 TDS, który potrafił bez uprzedniego ostrzeżenia wystawić tłoki na świeże powietrze, przyszła na świat kolejna generacja tego silnika, której awarie są równie częste jak i kosztowne.
Volkswagen również nie uniknął obniżenia poziomu jakościowego swoich samochodów. Wystarczy spojrzeć na opinię Passata na autocentrum. Aż 44% ankietowanych twierdzi, że nie kupiłoby tego samochodu jeszcze raz,  a w przypadku popularnego 2.0 TDi odsetek niezadowolonych wynosi aż 49%. Wypalone uszczelki pod głowicami, padające pompowrtryski - to wszystko standard u tego niemieckiego producenta.
Podsumowując - jeśli chcesz jeździć tanio, kup auto z silnikiem benzynowym i przerób je na gaz, bądź wybierz jedną ze starszych konstrukcji - auta z silnikami JTD Fiata czy też... właśnie, czym?

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.