Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko po śmierci, albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania,
albo czyń rzeczy warte opisania.

 - Benjamin Franklin

Country, głos zwykłego człowieka

Willie NelsonPrzez wiele lat, gdy w Polsce ktoś się zapytał o to, czym jest muzyka country, otrzymywał krótką odpowiedź - "to takie amerykańskie disco-polo" - dzięki czemu w kraju utarła się opinia, że słuchanie country jest obciachem, porównywalnym jedynie z wkładaniem koszuli do spodni.
Jak zresztą nie mogłoby być obciachem, skoro country tworzą i słuchają w dużej mierze wieśniacy, którzy przecież cały dzień nic tylko widłami gnój przerzucają z miejsca na miejsce, prawda?
Takie stereotypowe myślenie w dużej mierze zamknęło muzyce country drogę do półek polskich sklepów i telewizji. Nieliczni Polscy wykonawcy tworzący w tym nurcie koncentrują się na tematach związanych z życiem truckera (kierowcy ciężarówki), tym samym na tematach dla większosci populacji nieinteresujących.
A szkoda, bo na zachodzie country to przede wszystkim muzyka o życiu, pasji, uczuciach, trudach i tęsknocie.
Jasne - spora część z tych utworów wiąże się z życiem farmera, bo od opowiadania o smętnym, nudnym i nieciekawym życiu w slumsach... ups, znaczy - w blokowiskach, jest hip-hop, w którym, międyz jednym k**wa a drugim k**wa doskonale rymuje się "pod blokiem na ławce" z "na haju po trawce". Zresztą, żeby dobrze grać country trzeba być rewelacyjnym muzykiem. Nie dobrym czy bardzo dobrym - rewelacyjnym. Piosenki country kompozycyjnie należą do jednych z najbardziej złożonych, bijąc na głowę utwory rockowe, popowe czy bluesowe.

Oprócz tego, że trzeba umieć grać, konieczne jest poczucie humoru i dystans do siebie, bo o ile w twórczości artystów nie brak typowych, słodkich balladek, o tyle o sile country stanowią wesołe utwory o pasji ("I like guns", "Mud on a tires") życiu ("Life is a highway", "Guitar Slinger") czy humorystycznie przedstawiające pracę farmera ("She thinks my tractor's sexy").

Muzyka country dzieli się obecnie na wiele nurtów, i o ile w latach 60-tych i przez część lat 70-tych rzeczywiście była stosunkowo prosta i infantylna, o tyle wraz z pojawieniem się tzw. "outlaw country" i "modern country" przeszła prawdziwą ewolucję do dojrzałego, poważnego gatunku muzycznego.

Poniżej parę klipów wideo z utworami różnych wykonawców country:

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Wybrane wpisy

Sprzęt

Jaki rower kupić?

Jaki rower kupić?

14 marzec, 2015

Podstawowe pytanie na które należy sobie odpowiedzieć przed kupnem roweru to "do czego pot...

Blog

Fitnessowe pierdololo: Tabata

Fitnessowe pierdololo: Tabata

14 styczeń, 2015

Tabata to jeden z najpopularniejszych (przynajmniej w teorii) programów treningowych. Patr...

Blog

Jaka jest Twoja wymówka?

Jaka jest Twoja wymówka?

17 wrzesień, 2014

Wbiegnięcie kilku pięter po schodach sprawia Ci problem, po założeniu spodni nad paskiem z...

Blog

Facebook - Twój codzienny Test Inteligencji.

Facebook - Twój codzienny Test…

23 styczeń, 2012

Facebook. 800 + milionów aktywnych użytkowników, miliardy informacji przekazywanych w ciąg...