Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko po śmierci, albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania,
albo czyń rzeczy warte opisania.

 - Benjamin Franklin

Country, głos zwykłego człowieka

Willie NelsonPrzez wiele lat, gdy w Polsce ktoś się zapytał o to, czym jest muzyka country, otrzymywał krótką odpowiedź - "to takie amerykańskie disco-polo" - dzięki czemu w kraju utarła się opinia, że słuchanie country jest obciachem, porównywalnym jedynie z wkładaniem koszuli do spodni.
Jak zresztą nie mogłoby być obciachem, skoro country tworzą i słuchają w dużej mierze wieśniacy, którzy przecież cały dzień nic tylko widłami gnój przerzucają z miejsca na miejsce, prawda?
Takie stereotypowe myślenie w dużej mierze zamknęło muzyce country drogę do półek polskich sklepów i telewizji. Nieliczni Polscy wykonawcy tworzący w tym nurcie koncentrują się na tematach związanych z życiem truckera (kierowcy ciężarówki), tym samym na tematach dla większosci populacji nieinteresujących.
A szkoda, bo na zachodzie country to przede wszystkim muzyka o życiu, pasji, uczuciach, trudach i tęsknocie.
Jasne - spora część z tych utworów wiąże się z życiem farmera, bo od opowiadania o smętnym, nudnym i nieciekawym życiu w slumsach... ups, znaczy - w blokowiskach, jest hip-hop, w którym, międyz jednym k**wa a drugim k**wa doskonale rymuje się "pod blokiem na ławce" z "na haju po trawce". Zresztą, żeby dobrze grać country trzeba być rewelacyjnym muzykiem. Nie dobrym czy bardzo dobrym - rewelacyjnym. Piosenki country kompozycyjnie należą do jednych z najbardziej złożonych, bijąc na głowę utwory rockowe, popowe czy bluesowe.

Oprócz tego, że trzeba umieć grać, konieczne jest poczucie humoru i dystans do siebie, bo o ile w twórczości artystów nie brak typowych, słodkich balladek, o tyle o sile country stanowią wesołe utwory o pasji ("I like guns", "Mud on a tires") życiu ("Life is a highway", "Guitar Slinger") czy humorystycznie przedstawiające pracę farmera ("She thinks my tractor's sexy").

Muzyka country dzieli się obecnie na wiele nurtów, i o ile w latach 60-tych i przez część lat 70-tych rzeczywiście była stosunkowo prosta i infantylna, o tyle wraz z pojawieniem się tzw. "outlaw country" i "modern country" przeszła prawdziwą ewolucję do dojrzałego, poważnego gatunku muzycznego.

Poniżej parę klipów wideo z utworami różnych wykonawców country:

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.