Jeśli nie chcesz być zapomnianym szybko po śmierci, albo zaraz pisz rzeczy warte przeczytania,
albo czyń rzeczy warte opisania.

 - Benjamin Franklin

Nikt nic nie wie, na Ziemi wszystko gra. Wyróżniony

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny organizuje finałowe koncerty w całej Polsce, tym razem - po raz pierwszy - byłem niejako w takie działanie bezpośrednio zaangażowany, mam nadzieję że po raz ostatni. Takiego burdelu, zarówno organizacyjnego jak i informacyjnego w życiu nie widziałem. Dzwoniąc czy też meilując do sztabów, próbując się dowiedzieć czy planują koncerty, mają zespoły itp. oczekiwałem konkretnych odpowiedzi, jasnej wizji finału. Z pierwszych obrazów, które się rysowały w październiku i listopadzie, wynikało że orkiestra cierpi na totalny brak pieniędzy, i wiele koncertów plenerowych się z tego powodu nie odbędzie. W takich np. Katowicach jeszcze do niedawna nie wiedziano gdzie i jak taki finał się odbędzie, podobne informacje dotyczyły Krakowa, Wrocławia i innych dużych miast.
W Tychach, już tradycyjnie, "sztab" popisał się brakiem organizacji czegokolwiek gdziekolwiek, chyba że nieoficjalny koncert WOŚP'owy w klubie Underground, mieszczącym zgrubsza sto osób można zaliczyć za "koncert finałowy WOŚP" w 130 tysięcznym mieście.


Chaos informacyjny dotyczący koncertów WOŚP w Katowicach jest niesamowity. Na początku grudnia pojawiły się informacje, że nie będzie finałowego koncertu plenerowego. W ostatnich dniach informowano o tym, że władze Katowic nie zgodziły się na inaugurację finału Orkiestry w Katowicach. W ostatnich dniach grudnia pojawiła się informacja, że jednak w Katowicach odbędzie się koncert plenerowy - przy Supersamie (ul. Piotra Skargi), gdzie miała zagrać szóstka śląskich zespołów z główną gwiazdą w postaci zabrzańskiego Black Orange. 4 stycznia na portalu rockmetal.pl podano informacje o koncercie tych zespołów na ulicy Mickiewicza (w sumie niedaleko od Piotra Skargi, więc może to to samo?), jednak na oficjalnym plakacie WOŚP Katowice który otrzymałem dziś wieczorem, nie ma żadnej informacji o tamtym koncercie, za to jest rozkład finałowego koncertu pod Spodkiem, gdzie zagrają między innymi Cool Kids of Death oraz L.U.C. i koncercie w klubie Carpe Diem, gdzie zagrają Trick, Szum oraz Biuro Ochrony Rocka.
Niestety, trudno jest zweryfikować informacje o koncertach na stronie sztabu WOŚP Katowice, ponieważ stronkę radośnie "olano" i pojawia się tylko okienko zapowiadające pojawienie się informacji wkrótce.

Problemy z Orkiestrą miał również inny zaprzyjaźniony zespół, który mimo początkowych planów grania na dużych imprezach w Polsce, został wydelegowany do Wielkiej Brytanii, gdzie zagra na tamtejszym finale. O ile samo granie w Wielkiej Brytanii pomaga formacji dzięki częstym informacjom w mediach i pomaga w zwiększeniu rozpozjnawalności zespołu, o tyle warunki na których muzycy wyjeżdżają są dalekie od dobrych. Zakwaterowanie zapewniono w mieszkaniu studenckim, przelot - tanimi liniami lotniczymi, i nie zagwarantowano nawet pełnego zwrotu realnych kosztów wyżywienia.

Żeby nie było, są miejsca gdzie organizacja przebiegła sprawnie i wszystko było ustalone na kilka miesięcy wcześniej. Do takich miejsc na pewno zalicza się Oświęcim, Chełm Śląski, czy też najbardziej rockowe miasto Polski południowej - Pszów.

WOŚP 2010

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.